דיאטת חרמון

ע"פ דיאטת חרמון, כדאי להפריד בין חלבונים לפחמימותדיאטה בשיטת חרמון היא דיאטה שנויה במחלוקת: מצד אחד, היא מבוססת על עקרון הפרדת חלבונים מפחמימות – שמחקרים רבים מצאו כי הוא מוביל להרזיה נכונה. מצד שני, מדובר בדיאטה לא מאוזנת (גם אם מפתחיה מתנגדים בתוקף להגדרתה כדיאטה מהירה מאוד), וככזו היא גם קשה ליישום וגם עלולה לפגוע בגוף. בכל מקרה רצוי להתייעץ עם דיאטנית קלינית או איש מקצוע אחר לפני שמתחילים לאכול לפיה (על אף העובדה שהיא פותחה על ידי רופא).

לדיאטה בשיטת חרמון ייחוד מעניין: בנוסף לשינוי התזונתי ולהגבלות על מה מותר לאכול וכמה, מגיע האדם שמעוניין בירידה במשקל אחת לשבוע לאחת ממרפאות רשת חרמון-מן (אל ד”ר רוני חרמון, שפיתח את הדיאטה במקור, חבר ד”ר אבי מן, והרשת נקראת על שם שניהם) ועובר דיקור סיני להרזיה.

העיקרון לפי פועלת דיאטה בשיטת חרמון

דיאטה בשיטת חרמון מבוססת על הפרדה בין שניים מאבות המזון, חלבונים ופחמימות. לא בטוח שכל דיאטנית קלינית או איש מקצוע אחר בתחום התזונה יסכים, אולם לדברי מפתחי הדיאטה, כשהגוף לא מקבל פחמימות, או לא זוכה לחלבונים, הוא מייצר בעצמו את החסר – ושורף קלוריות רבות תוך כדי. זוהי תכונה הישרדותית, שבזכותה מי שבוחר בדיאטה בשיטת חרמון יורד במשקל בצורה מהירה למדי.

על פי ד”ר חרמון וד”ר מן, אין סכנה לגוף שכן גם אם בשבוע מסוים הוא לא מקבל חלבונים, הרי שקודם כל הוא מייצר בעצמו חומרים נחוצים שמגיעים בדרך כלל מהחלבונים, ושנית, בשבוע שלאחר מכן הוא שוב יקבל את החלבונים (רק בלי פחמימות).

דיאטה זו נמשכת 12 שבועות, כשכל שבוע מביניהם כולל תפריט שונה עם הגבלות אחרות. בחציה הראשון היא מלווה בדיקור סיני.

דיקור סיני להרזיה

מחטי דיקור סינידיקור סיני (אקופונקטורה) הוא אחד מהכלים הבסיסיים של הרפואה הסינית ובאופן כללי שיטת טיפול שנהנית מפופולאריות רבה – ומהצלחות מרשימות, לאו דווקא כדי להשיג ירידה במשקל, כמובן, אלא גם למטרות רבות אחרות: טיפול בבעיות עור, סילוק חרדות, הקלה על כאבים במקרה של בעיות אורתופדיות ועוד ועוד.

הדיקור מבוסס על הרעיון לפיו בגוף האדם זורמת אנרגיית צ’י, ועל פיה למעשה יישק דבר: גם עודף משקל, למשל, הוא תוצר של חוסר בצ’י במקום זה או אחר בגוף, או אולי דווקא עודף צ’י ואולי בכלל חסימה בזרימה במקום כלשהו בגוף (הצ’י זורם בגוף בערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאנים). טיפול בדיקור סיני מאתר את הנקודות הרלוונטיות לשם פתרון הבעיה, ואז נועץ בהן מחט דקיקה – המגע של המחט במרידיאן הרלוונטי (כל נקודות הדיקור נמצאות על גבי מרידיאנים) מסדיר את זרימת הצ’י במקום בו הייתה לא תקינה ומאזן את כמות הצ’י המגיעה לאיברים השונים ובכך פותר את הבעיה, וכאמור לדיקור סיני להרזיה כמו גם למטרות אחרות הצלחות מוכחות רבות – כך שמדובר בתרומה משמעותית לדיאטה בשיטת חרמון.

מצד שני, אם תשאלו דיאטנית קלינית לא מן הנמנע שהיא תמליץ על דיקור סיני להרזיה בלי דיאטה בשיטת חרמון – אלא עם “סתם” הקפדה על תזונה נכונה…

דיאטה בשיטת חרמון – חסרונות

לדיאטה בשיטת חרמון יש לא מעט חסרונות: היא דורשת השקעה כספית בלתי מבוטלת (התשלום לרשת מרפאות חרמון-מן), היא מחייבת את האדם לתפריט דיאטה בלתי מאוזן, לא פשוטה ליישום ובעיקר לא יוצרת שינוי כולל באורח החיים אלא מאפשרת לרדת במשקל – אבל אין שום ערובה שהקילוגרמים שהושלו לא ישובו.

כמובן שדיאטה בשיטת חרמון אינה מומלצת כדיאטה לילדים, כך על פי כל דיאטנית קלינית איתה תתייעצו, שכן ילדים זקוקים לכל אבות המזון מדי יום ביומו.

?