דיאטה מותאמת לגברים

גברים רבים סובלים מעודף משקללכאורה, האסוציאציה הראשונה למילה “דיאטה” היא נשים, והמונח “דיאטה לנשים” נשמע לנו טבעי לחלוטין. אבל בפועל גם דיאטה לגברים היא מצרך פופולארי במיוחד – ונחוץ מאוד.

גברים רבים סובלים ממשקל עודף (והעודף עשוי להגיע לעשרות קילוגרמים), ואם פעם הופעת כרס באמצע החיים נחשבה טבעית ולא נטולת חן, הרי שכיום ידוע כי כרס גדולה פירושה סיכוי גדול להפוך מגבר עצמאי, מתפקד וחזק לאדם חולה ותלותי (סרטן, מחלות לב, מחלות של כלי הדם ועוד – לכולן מתאם חיובי עם השמנה).

הפתרון: דיאטה לגברים. ופעילות גופנית. אבל עוד קודם לכן, להישיר מבט אל המראה – דבר שלא קל לגברים רבים – ולהבין שחייבים לשנות את ההתנהלות ולעבור לאורח חיים בריא. הבעיה היא שגם בימינו ישנם עדיין גברים שמזהים אוכל בריא עם “התנהגות נשית” (“סלט? פחחח! אני רק סטייק! ברוטב שמנת!! ועם צ’יפס!!! המון צ’יפס!!!!”) ומעדיפים להישאר עם המאכלים המוכרים (גם אם המזיקים) ולא לנסות מזונות חדשים (“קינואה? אני???”).

אמנם הרגלים אלה נראים כמו תזונה טבעית לגבר, אבל כדי להצליח בדיאטה צריך לשנות אותם – עבודה עם דיאטנית קלינית עשויה לסייע רבות בהצלחת תהליך ההרזיה.

מהי דיאטנית קלינית?

דיאטנית קלינית היא מי שסיימה לימודי תזונה במוסד מוכר (לימודים שנמשכים שלוש שנים וכוללים תחומים רבים ובהם כימיה, ביולוגיה, ביוכימיה, פרמקולוגיה, פתולוגיה ועוד), ובנוסף עברה סטאז’ במסגרת בית חולים או מרפאה של קופת חולים, שבעקבותיו היא רשאית להכריז על עצמה כדיאטנית קלינית ולקבל רישיון מטעם משרד הבריאות.

פעילות גופנית, כמו רכיבה על אופניים, היא מרכיב מרכזי בדיאטה לגבריםעל מנת לממש את הידע הרב שלה, ולסייע למטופלים ליהנות מהרזיה נכונה, על דיאטנית קלינית להיות מצוידת גם בכלים להנעה (יצירת מוטיבציה) – בעיקר כלים מתחום האימון האישי והפסיכולוגיה (ואף כלים נוספים דוגמת דמיון מודרך ועוד).

עבודה עם דיאטנית קלינית היא לא רק יצירת תפריט דיאטה אפקטיבי, אלא גם תהליך רגשי של ממש – עוד לפני שמתחילים לעבור לתזונה נכונה, מקיימת הדיאטנית שיחה מקיפה עם האדם שרוצה דיאטה, מכירה אותו לעומק – הן מההיבט הבריאותי-פיזי והן מההיבט הנפשי – מזהה יחד איתו את הסיבות לעודף המשקל (ולא רק הרגלי תזונה לקויים) ובנוסף את הסיבות לכישלון דיאטה זו או אחרת בעבר.

כיצד תורמת דיאטנית קלינית לדיאטה לגברים?

דיאטנית קלינית היא נכס של ממש לכל מי שרוצה דיאטה לגברים אבל לא יודע איך, וגם למי שיודע איך צריכה להיראות דיאטה לגברים – אבל לא מצליח לממש.

עבודה עם דיאטנית קלינית מסייעת לגברים לשנות דפוסי חשיבה ואכילה מקובעים, לבנות תפריט מאוזן ולמצוא את הפעילות הגופנית הנכונה עבורם. גם הצורך הגברי האובססיבי להרשים כל אישה מסייע להם להצליח בדיאטה…

ההבדלים בין דיאטה לגברים לדיאטה בקרב נשים

כמו בכל תחום, גם בדיאטה ישנם הבדלים משמעותיים בין דיאטה לגברים לבין דיאטה לנשים (וכמובן גם קווי דמיון לא מעטים).

ההבדל העיקרי הוא אחוזי השומן בגוף ופיזור השומן – בעוד אצל אישה ישנם כעשרים עד שלושים אחוזי שומן (שבלעדיהם היא תתקשה להרות), הרי שאצל גבר הממוצע אחוז השומן הוא בין 12 ל-20 בלבד. הבדל נוסף הוא במיקום השומן: אצל הגברים הוא מתמקד בעיקר בבטן, ואילו הגוף הנשי נוטה לפזר אותו יותר (למשל בירכיים). שומן בטני קל יותר לסלק מהגוף, ובנוסף, חילוף החומרים הגברי מהיר יותר מזה הנשי – כך שגברים נהנים מירידה במשקל מהירה יותר מנשים.

נשים גם מתאפיינות בתנודות הורמונאליות (בשל המחזור הנשי) ועל כן קשה להן יותר לשמור על דיאטה, בעוד המערכות השונות אצל הגבר מתאפיינות ביציבות – דבר התורם לסיכויי הצלחת דיאטה לגברים (שהמפתח עבורם הוא סוויץ’ בראש).

?