דיאטה נטולת פחמימות

דיאטה ללא פחמימות, או דיאטה דלת פחמימות, היא משטר תזונה שבה אנו מוותרים (כמעט לחלוטין) על אחד מאבות המזון – הפחמימות.

כמו באשר לתפריטי דיאטה בלתי מאוזנים אחרים, גם לגבי דיאטה ללא פחמימות הדעות חלוקות: יש הרואים בה תזונה טבעית, מתוך תפישה שאבות אבותינו כלל לא ידעו מהן פחמימות. אחרים טוענים כי בטווח הארוך אין בה שום יתרון על פני שיטות דיאטה אחרות וכי ניתן ליהנות מהרזיה בריאה גם עם פחמימות.

כך או כך, אחת למספר שנים צצה דיאטה ללא פחמימות חדשה: דיאטה בשיטת אטקינס היא אחת המפורסמות בהן, כשגם דיאטת סאות’ ביץ’ ודיאטת ה- ZONE הן שתי דיאטות מוכרות ודלות בפחמימות. למעשה, גם דיאטת מלפפונים או דיאטת כרוב הן סוג של דיאטה ללא פחמימות (שכן פשוט לא אוכלים כמעט פחמימות במסגרתן) אולם הן אינן נחשבות כשייכות לקטגוריה זו.

מהן פחמימות?

גם מי שאינו דיאטנית קלינית, ולא סיים בהצטיינות לימודי תזונה, יודע שפחמימות הן המרכיב העיקרי בלחמים, פסטות, דגנים, תפוחי אדמה, אורז ועוד, כשלמעשה גם בפירות וירקות יש פחמימות (כך שלא צריך להיות דיאטנית קלינית כדי לחלוק על כל מי שטוען כי גוף האדם אינו בנוי לעכל פחמימות).

הפחמימות גם תורמות לגופנו אנרגיה חיונית, בין אם מיידית ובין אם לטווח הארוך. בפרט אחראיות הפחמימות על מילוי מצבורי הגליקוגן בגוף, ועל כן דיאטה ללא פחמימות תהפוך אותנו לפחות אנרגטיים ויותר עייפים. תרומה נוספת של הפחמימות היא העלאת רמת הסרוטונין בדם, דבר המשפר את מצב הרוח.

מצד שני, צריכה מופרזת של פחמימות, ובפרט של אלה הפשוטות, כבר אינה אורח חיים בריא. ההבחנה בין פחמימות פשוטות לפחמימות מורכבות היא קריטית, כשאלה הפשוטות (שנמצאות בממתקים, סוכר וכו’) אמנם מעלות בצורה חדה את רמת הסוכר בדם, ואיתו את רמת האנרגיה ומצב הרוח – אבל האימפקט הוא קצר מועד, ואחרי 15-20 דקות מתעוררת תחושת רעב.

פחמימות מורכבות, לעומת זאת, מתפרקות בגוף לאט יותר ועל כן כל דיאטנית קלינית שתשאלו תמליץ עליהן כמקור אנרגיה מצוין לטווח הארוך – ובהתאם תזונה נכונה תכלול לחם מדגנים מלאים על פני לחם מקמח לבן, וכך גם עם הפסטה.

עקרונות

בעיקרון דיאטה ללא פחמימות אמורה להיות דיאטה מהירה – כלומר לאפשר השלת כמות נכבדה של קילוגרמים בזמן קצר יחסית, בעיקר כמבוא לשינוי כולל של אורח החיים ומעבר לתזונה מאוזנת ובריאה.

תפריט דיאטה נטול פחמימות, או ליתר דיוק מועט פחמימות, יכלול דגים, בשר רזה, גבינות רזות, אגוזים, ביצים, וכן פירות וירקות (שיש בהם פחמימות – ועל כן יש להעדיף פירות וירקות מועטי פחמימות על בננות ואבטיחים למשל). בנוסף חשוב לשתות הרבה מים, על מנת לסייע למערכת העיכול לעכל את התזונה החדשה.

דיאטה ללא פחמימות – זהירות!

דיאטה ללא פחמימות, וכך גם דיאטה דלת פחמימות, אמנם תורמות לירידה במשקל – אבל טמונות בה לא מעט סכנות:

סילוק הפחמימות מביא לירידה חדה ברמת הסרוטונין, וזו עלולה לבוא לידי ביטוי בדיכאון, או לכל הפחות במצב רוח ירוד. בנוסף, כמות גבוהה מדי של חלבונים עלולה לפגוע בתפקוד הכליות, וגם השרירים עלולים להיפגע כתוצאה מדיאטה ללא פחמימות (שכן הגוף ישתמש בחלבונים כמקור לאנרגיה במקום לבניית שרירים). כמו כן דיאטה ללא פחמימות אינה מומלצת כדיאטה לנשים בגלל הסכנה המוגברת לאוסטאופורוזיס.

חשוב לזכור שבטווח הארוך גם “סתם” תזונה נכונה שהורכבה על ידי דיאטנית קלינית המלווה בפעילות גופנית מתאימה מובילה לירידה במשקל, לעיתים לא פחות משמעותית מזו של דיאטה ללא פחמימות.

?