דיאטה לפי סוגי דם

מצד אחד, דיאטה לפי סוג דם – טוענים נטורופתים רבים – מבטיחה תזונה טבעית ותפריט נכון עבורנו. מצד שני, יש לא מעטים הטוענים כי מדובר בדיאטה שאינה בריאה ושמומלץ לא לנקוט בה למרות שהיא עשויה לגרום להרזיה.

לכל בן אדם יש סוג דם מסויםהרעיון שעומד מאחורי דיאטה לפי סוג דם הוא שסוג הדם הוא למעשה אינדיקציה לשורה ארוכה של תפקודים גופניים, ובפרט מערכת העיכול, אלרגיות ומידת חומציות ברקמות – וכל אלה קובעים כיצד יגיב הגוף לתפריט דיאטה זה או אחר. מי שפיתח את הדיאטה היה נטורופת אמריקאי בשלהי המאה העשרים, וספר שהוא כתב בשם “Eat right 4 your blood type” הפך לרב מכר במדינות רבות בעולם. חשוב להדגיש כי לדיאטה לפי סוג דם יש כמה יתרונות – היא מעודדת אכילת אוכל בריא ולא מעובד וכוללת בתוכה פעילות גופנית (מותאמת לסוג הדם), אם כי יתרונות אלה כמובן אינם ייחודיים דווקא לדיאטה לפי סוג דם ולמעשה כל דיאטה עליה תמליץ דיאטנית קלינית למשל תתבסס גם היא על עקרונות אלה.

סוגי דם

בני האדם נחלקים ל-4 קבוצות על פי סוגי הדם השונים: O, A, B ו-AB הנדיר יחסית. סוג הדם O הוא חלק מהמין האנושי עוד מימי האדם הקדמון והציידים-לקטים. באותם ימים התזונה התבססה על בשר רזה, פירות, ירקות וזרעים ואילו פחמימות כלל לא היו בנמצא. סוג הדם A התפתח עם המעבר לחברה חקלאית (בעיקר באירופה) בעלת ישובי קבע, שכבר מגדלת מזון ולא רק צדה או מלקטת אותו. אותם שבטים כבר החלו לייצר לחם ולצרוך קטניות ודגנים. סוג הדם A נחשב עמיד יותר למחלות וזיהומים (שכן הוא התפתח בחברה שעקב המעבר ליישובי הקבע והצפיפות הגבוהה יותר כבר פקדו אותה זיהומים ומגיפות ואלה ששרדו היו בעלי המערכת החיסונית החזקה יותר).

בדיאטה לפי סוג דם השימוש בתוסף תזונה הוא שכיחסוג דם B הוא תוצר של חיים באזורים שונים באסיה, ומאפיין שבטים שעיסוקם היה גידול עדרי צאן – וגם תזונתם התבססה על חלב צאן, בשר צאן וכו’. סוג הדם AB הוא תוצר של מפגש בין בעלי דם A לבין בעלי דם B. דיאטה לפי סוג דם מעודדת כל אדם להקפיד כאמור באופן כללי על אורח חיים בריא, לצרוך מזונות המתאימים לסוג הדם שלו ולהימנע כליל ממזונות שלא מתאימים לו – שכן אלה מכילים לקטינים שעלולים להזיק לגופם.

מהם לקטינים?

לקטינים הם חלבונים. לכל סוג מזון לקטינים משלו, והשפעתם על גוף האדם משתנה בהתאם לסוג הדם שלו – אם לגופנו, כך התיאוריה שמאחורי דיאטה לפי סוג דם, נכנסים לקטינים שאינם מתאימים לסוג הדם, הגוף מייצר תגובות שליליות כמו דלקות, חילוף חומרים בלתי יעיל ולפעמים אפילו מחלות.

כך, למשל, בעלי סוג דם O לא יגיבו טוב לפחמימות ועל כן דיאטה ללא פחמימות תשפר את בריאותם. לקטין אחר נפוץ במיוחד הוא לקטין הגלוטן, שכמשתמע משמו נמצא בגלוטן, ובזמן שבעלי דם מסוג A מגיבים אליו היטב, הרי שבעלי הדם O רגישים אליו ומוטב להם לבחור בדיאטה ללא גלוטן.

דיאטה לפי סוג דם – חסרונות

חיסרון אחד של דיאטה לפי סוג דם הוא היותה כוללנית ולא מותאמת אישית לאדם (דבר אשר דיאטנית קלינית, למשל, מקפידה לעשות עבור כל מטופל ומטופל).

חיסרון נוסף של דיאטה לפי סוג דם הוא היותה קשה לתכנון ולביצוע שכן ישנה שורה ארוכה של מזונות אסורים (מה שגם שבני בית אחרים יכולים דווקא להיתרם ממאכלים אלה).

זאת ועוד: בשל האיסור לאכול קבוצות מאכלים שלמות, עלול להיווצר בגוף מחסור אחד מאבות המזון. אחד הפתרונות להתגבר על חיסרון זה הוא שימוש בתוספי תזונה, אולם עבודה עם דיאטנית קלינית והימנעות מלכתחילה ממצב של חוסר באבות מזון חיוניים היא פתרון אפקטיבי הרבה יותר.

?