דיאטה מאוד מהירה

דיאטה מהירה נובעת גם מדימוי עצמידיאטה מהירה מאוד (או בשמה העממי, דיאטת כאסח) היא כל דיאטה המבטיחה ירידה במשקל מהירה במיוחד – אם כי לא בהכרח בצורה מאוזנת, ולמעשה דיאטה שכזו אינה נחשבת שיטת הרזיה בריאה ורוב המומחים מסתייגים ממנה.

מדוע בכל זאת יש הנוקטים דיאטת כאסח? רבים מאיתנו זקוקים לחיזוקים מיידיים, ואין לנו סבלנות לתהליכים ממושכים של תזונה טבעית יותר, שינוי הרגלי אכילה, התמסרות לפעילות גופנית ושאר מרכיבים חיוניים אבל תובעניים. אנחנו רוצים הכל כאן ועכשיו, תוצאה של תרבות מקדשת חיפזון, ואת הצורך הזה דיאטה מהירה מאוד מספקת.

הבעיה, כאמור, שלצד הקילוגרמים שמושלים מאבד הגוף מרכיבים חיוניים לתפקודו התקין, ולא צריך להיות דיאטנית קלינית כדי להבין עד כמה מסוכן הדבר. כך, למשל, דיאטה מהירה מאוד שאין בה מספיק סידן עלולה להוביל לעצמות חלשות שעלולות להיפגע בקלות, דיאטה ללא פחמימות עלולה להוביל לירידה משמעותית במצב הרוח, ובאופן כללי דיאטת כאסח מפרה את האיזון בין אבות המזון השונים ופוגעת במערכות שונות בגוף.

שיטות נפוצות

ישנן כמה וכמה שיטות של דיאטה מהירה מאוד, שחלקן אף זכה לפרקי זמן מסוימים לפופולאריות גבוהה (בדרך כלל כתוצאה מטרנד שהתחיל בכוכבנית הוליוודית זו או אחרת, או אצל אודטה).

שיטה אחת של דיאטת כאסח אהובה היא דיאטת מלפפונים, שבמסגרתה במשך 4 ימים (פרק הזמן המקסימלי המותר לתפריט שכזה) אוכלים מלפפונים, מלפפונים ומלפפונים (ובנוסף עוד יוגורט או מעדן חלב, 2 קוביות שוקולד ותו לא). דיאטה קיצונית אחרת שכוללת אוכל בריא אבל תפריט קיצוני היא דיאטת כרוב, שהתזונה בה מבוססת על מרק כרוב.

דיאטת כאסח מפורסמת אחרת היא דיאטת אטקינס, הנקראת על שם הרופא שפיתח אותה והמבוססת על תפריט שהוצאו ממנו כמעט כל הפחמימות (אבל אוכל שמן, למשל, אפשר לאכול חופשי). דיאטה מהירה מאוד אחרת היא דיאטת HCG (שנקראת גם דיאטת סימונס) והמבוססת על הורמון מפרק שומנים שיש הטוענים כי הוא יעיל ביותר לכל דיאטה ואילו אחרים מסתייגים ממנו נמרצות.

מה אומרים המומחים ?

דיאטה מהירה עשויה לפגוע במצב הנפשיכל תזונאית קלינית שתשאלו אותה לגבי דיאטה מהירה מאוד תעקם את אפה, וכך גם רופאים רבים בכל התחומים. למעשה, לא צריך להיות בוגר לימודי תזונה או רפואה כדי להבין עד כמה דיאטת כאסח מסוכנת לגוף, אבל מי שבכל זאת זקוק לחוות דעת של מומחים חייב לדעת שלמשל, האגודה הרפואית האמריקאית הגדירה את דיאטת אטקינס (המציעה תפריט דיאטה דל פחמימות במיוחד) כ”טירוף תזונתי מסוכן”. דוגמה נוספת היא איסור השימוש בתוספי מזון הכוללים HCG לשם הרזיה, כך גם על-פי ה- FDA וגם על פי משרד הבריאות בארץ, ובאופן כללי רופאים רבים מתריעים מפני הסכנות העצומות של דיאטה מהירה מאוד.

דיאטה מהירה מאוד – מתי בכל זאת?

ככלל, כל דיאטנית קלינית המכבדת עצמה לא תמליץ על דיאטה מהירה מאוד בשום מצב ולאף אדם – אבל המציאות חזקה מכל היגיון רפואי או תזונתי, כך שאם האדם מתחייב להגביל את דיאטת הכאסח בזמן (מימים ספורים לתפריטי דיאטה קיצוניים במיוחד ועד מספר שבועות לתפריטים הגיוניים יותר) – ניחא, אם כי חשוב מאוד בכל זאת להיוועץ בדיאטנית קלינית או מומחה אחר בתחום, על-מנת למזער את הנזק לגוף ככל האפשר.

בעיקר ניתן להשתמש בדיאטת כאסח כצעד ראשון משמעותי שיסיר מהגוף קילוגרמים מיותרים ויעניק לאדם מוטיבציה גבוהה להמשך הדרך, ואז לעבור לתזונה נכונה שבמסגרתה המשקל ימשיך לרדת, אמנם בקצב מתון יותר אבל באופן עקבי – ובריא!

?