דיאטנית

דיאטנית קלינית היא מומחית בענייני תזונהדיאטנית היא מומחית לתזונה נכונה שעבודתה היא סיוע לאנשים שרוצים לרדת במשקל. דיאטנית קלינית היא מי שבנוסף לידע רב בתחום התזונה והדיאטה, יש בידה תעודה ממוסד אקדמאי מוכר על לימודים מקיפים בתחום. כמובן שגם “סתם” דיאטנית יכולה לסייע למי שמתחיל תהליך הרזיה, אולם כשם שמן הסתם תעדיפו לקבל ייעוץ כלכלי מבוגר אוניברסיטה בכלכלה ולא ממי שקורא גלובס, כך דיאטנית קלינית תתרום הרבה יותר לכל תהליך ירידה במשקל.

למי מתאימה עבודה עם דיאטנית?

עבודה עם דיאטנית קלינית או לא מתאימה לכל מי שרוצה לשנות את חייו ולעבור לאורח חיים בריא בדגש על ההיבט התזונתי.

יותר ויותר אנשים סובלים מעודף משקל, החל מילדים וכלה בבני גיל זהב – לעולם לא מוקדם מדי להקפיד על תפריט שמבוסס על אוכל בריא, ולעולם גם לא מאוחר מדי לשנות הרגלי תזונה קלוקלים. כמובן שדיאטנית קלינית מתאימה הן לגברים והן לנשים, וישנן גם התמחויות ייחודיות כמו דיאטנית ספורט שמתאימה תפריט מיוחד למי שמבצע פעילות גופנית מאומצת (כמובן בהתאם לסוג הפעילות).

איך קל יותר לרדת במשקל?

לכאורה כל אדם יכול להרכיב לעצמו תפריט דיאטה בכוחות עצמו מבלי להשקיע בדיאטנית קלינית זמן וכסף. אבל המציאות היא שתחום הדיאטה רווי בדיאטות מכל המינים וכל הסוגים (דיאטה ללא גלוטן, למשל, או דיאטת מלפפונים, דיאטה על פי שיטתו של ד”ר אטקינס ועוד ועוד) – ולאדם הרגיל, שלא השקיע כמה וכמה שנים בלימודי תזונה אין שום דרך לדעת איזו דיאטה תסייע לו להשיל את הקילוגרמים המיותרים ואיזו תזיק לגופו – לפעמים באופן בלתי הפיך. דיאטנית קלינית, בעזרת הידע הרב והניסיון העשיר, מתאימה לכל אדם בדיוק את הדיאטה לה הוא זקוק ובכל מבטיחה הרזיה בריאה ואופטימאלית.

דיאטנית קלינית תמליץ על ארוחה מסודרת ובריאהדיאטנית קלינית מעניקה גם תמיכה רגשית ומנטאלית שאין לה תחליף – אם תרצו, אימון אישי להרזיה. גם האנשים הנחושים ביותר (ולצורך דיאטה נדרשות תעצומות נפש אדירות) חווים רגעי משבר וימים של קלוריות מיותרות – על מנת שהמשברים יהיו אכן זמניים והקלוריות העודפות לא יחזרו להיות הרגל, רצוי מאוד להיעזר בדיאטנית קלינית שלא רק מרכיבה תפריט דיאטה אלא גם מסייעת לאדם לעמוד בתפריט ובאתגר. דיאטנית מיומנת גם יודעת מתי להרפות מעט ואילו חיזוקים להעניק לאדם שמסתייע בשירותיה, כך שיתמיד בדיאטה.

עקרונות יסוד וכלים בסיסיים

הכלי הבסיסי של כל דיאטנית קלינית הוא כמובן הידע המעמיק שלה בכל הקשור למרכיבי המזון ולמאכלים השונים – כך שהיא יכולה להתאים לכל אדם תפריט שגם יכיל את כל אבות המזון, וגם יתאים להעדפותיו וטעמיו, כדי שהוא אכן יוכל להתמיד בדיאטה.

כלי נוסף העומד לרשותה של דיאטנית הוא שינוי התנהגויות – מודעות ובלתי מודעות – הקשורות לאכילה: יצירת לוח זמנים המאפשר לאדם ליהנות מארוחות סדירות בהתאם לאורח חייו (עבודה, מטלות, משפחה, הרגלים וכו’), גיבוש כללים לגבי מתי מותר “להתפרע” ומתי לא, וחיזוק היכולת לעמוד בפיתויים (במהלך אירועים גדושי מאכלים עתירי קלוריות, למשל, או כשמצב הרוח צונח לפתע).

עוד כלי בעל חשיבות בלתי מבוטלת הוא עצם הנוכחות של דיאטנית קלינית בתהליך הדיאטה. אמנם לשם כך, לכאורה, לא צריך דיאטנית ואפשר פשוט להתחייב בפני בן משפחה או חבר קרוב, אבל בפועל – על-פי שורה ארוכה של מחקרים – הנוכחות של אשת מקצוע בתהליך דיאטה משפרת את סיכויי הצלחתה (מסתבר שלרבים מאיתנו קל יותר לאכזב חבר קרוב מדיאטנית קלינית…)

דיאטנית ספורט מצוידת בנוסף לכל אלה גם בידע ספציפי לגבי הקשר בין פעילות גופנית לתזונה נכונה.

דיאטנית קלינית לגיל הרך

הצורך בשירותיה של דיאטנית ילדים הולך וגובר בשנים האחרונות, עם העלייה המשמעותית במספרם של הילדים הסובלים מהשמנה. דיאטנית קלינית לגיל הרך מצוידת לא רק בכל הכלים שצוינו לעיל – אלא גם במצרך יקר מציאות נוסף: יכולת ליצור קשר חם, תומך, אמפתי ומכיל עם ילדים ובני נוער.

?