דיאטה לתינוקות – כן או לא?

מהרגע בו מגיח התינוק לאוויר העולם, סובבת התנועה סביבו. כל המשפחה, השכנים,החברים, המכרים ואפילו אנשים זרים ברחוב בוחנים אותו, את תווי פניו, ידיו, כמה הוא בהיר, כהה, דומה לדודה, לסבתא, כמה הוא גדול, קטן,איך הוא מתפתח ועוד ועוד.

כל חריגה מהנורמה תגרור אחריה שורה של תגובות , תגובות אשר עשויות לגרום להורים לא פעם לתחושת חשש וחרדה. אחת הסיבות אשר גורמות לאמהות רבות לתחושת חרדה היא היותו של התינוק שמן מהממוצע. הדבר מעלה שאלה חשובה ,שכן, לא ברור מהו הטיפול הנכון, האם נכון לעשות לצאצא דיאטה? זה נשמע מעט מופרך, אך אמהות רבות לא היו רוצות לגדל ילד אשר יסבול בחייו מהשמנה. ודאי לא בעולמינו המודרני, כאשר קיים עיסוק רב במראה החיצוני, בדיאטה והחינוך הינו לאורח חיים בריא.

אז מה לעשות כשהוא בוכה?

אין זה פשוט להיות הורה לתינוק הדורש אנרגייה כה רבה. הורים רבים מגיעים למצבי עייפות ולחץ עקב העיסוק התמידי סביב צאצאם. כאשר הוא אינו שקט, הם אינם שקטים ויעשו הכל כדי להרגיעו ולו למען מספר דקות של שקט.כאשר הקטן בוכה, על ההורים לוודא כי אינם נוהגים להשתיקו על ידי האכלתו. מצב כזה עשוי לרגיל את הילד לאכילה במצבי לחץ, חרדה, עייפות ועוד,ללא כל קשר לרגשויו וצרכיו האמיתיים. נוסף לזאת, יש לבקר אצל הרופא אשר יבצע בדיקות שגרתיות . עקומת הגדילה עשוייה לגלות שינויים במשקלו ואיזון גופו יגיע עם חלוף הזמן, כך שדיאטה לתינוק אינה בדיוק הפעולה הנכונה עבור הטיפול בבעיה. יש להקפיד על תזונה נכונה לתינוק בקביעות.

תינוקות שמנים יגדלו להיות מבוגרים שמנים?

יש לציין כי תינוקות שמנים לא יהפכו בוודאות למבוגרים שמנים.  אופן גדילתו של הילד יושפע משני גורמים:  תורשתו, הגנטיקה אשר קיבל מהוריו ואורח חייו, להלן הרגלי התזונה ומידת האנרגיה אשר יוציא במשך פעילותו השוטפת בחייו. הורים שכל חייהם מחליפים דיאטה אחת בדיאטה אחרת ללא הצלחה, יקשו על הילד . מצב בו המשפחה כל הזמן בדיאטה גם היא בעייתית ,שתי הדרכים הללו אינן מחנכות את הילד לנהוג באמת המידה הנכונה.

ילד אנרגטי, אשר יעדיף חוגי ספורט-כדוגמאת כדורגל, כדורסל ועוד ישרוף אנרגיה רבה יותר מאשר ילד שישב כל היום מול מסך הטלוויזיה וילד אשר יתרגל להעדיף פיצה ואוכל מהיר על פני ארוחות מזינות, ברוב המקרים יתקשה לשנות את הרגליו לכשיגדל.

אורח חיים בריא

חשיבות ההרגלים לאורח חיים בריא הינה נרחבת ביותר. תינוק אשר יורגל לאכול בצורה מבוקרת ,אוכל בריא הכולל את כל אבות המזון ובמידה הנכונה והמתאימה לגופו יגדל להיות מבוגר אשר ישלוט בתזונתו.

אדם כזה לא יצטרך לעשות דיאטה, שכן צורת אכילתו תשמר נכונה לאורך חייו. הוא לא יהיה בעודף או תת משקל.כמו כן, ילד אשר יבצע פעילות ספורטיבית, ישמור על גופו ,ישרוף קלוריות וישמור על משקלו.כך תשמר המידתיות, ולא יהיה כלל זכר לעובדה שהיה לתקופה קצרה ילדון שמנמן מהממוצע.

יש לציין כי הקפדה על שני מרכיבים חשובים אלו- תזונה ופעילות גופנית תועיל גם לבטחונו העצמי ולהצלחתו של הילד במישור החברתי ובלימודיו.

לסיכום, על ההורים לוודא מהו גורם ההשמנה אצל תינוקות תוך ביצוע בדיקה סבלנית של תהליך ההתפתחות ללא חרדות מיותרות. כמו כן חשוב מאוד לא לשדר לילד כי הוא “לא בסדר”, “שונה”.במידה ואכן נמצאה בעייה כלשהי, יש לטפל בה בזהירות , עדינות ובהמון אהבה , שכן מדובר בנפש צעירה ופגיעה אשר עוד עשוייה לגדול ולהשתנות רבות. לא היינו רוצים להרע לה חלילה.

לקריאה מורחבת בכל מה שקשור לתינוקות לחצו כאן.

?