חדר הכושר

פעילות אירובית בחדר כושרהתופעה הידועה של פעילות גופנית, ביחד עם שמירה על אורח חיים בריא, החלה לתפוס תאוצה בתחילת שנות האלפים ועד היום, בצורה של מכוני כושר מסודרים, עם עליית המודעות לשמירה על גופנו. כפועל יוצא מכך, מתרבים מכוני הכושר בארץ ובעולם במאות אחוזים משנה לשנה. חדר כושר הפך לשגרת חיינו, מקור הפעילות הגופנית ופיתוח הגוף עבור חלקינו, ומקור השלווה והשקט הנפשי לאחר יום עבודה עבור אחרים. כרטיס מנוי לחדר כושר אינו ייחודי יותר מרישיון הנהיגה שבארנק או מכרטיס הספרייה הנפוץ. אכן, הפעילות אותה חדר כושר מציע הינה מושכת ואטרקטיבית, ובהרבה מקרים אף מהווה מאורע חברתי נחמד.

למה נועד חדר כושר?

חדר כושר מיועד לשימור ולשיפור עשרות המרכיבים של כושר גופני ואורח חיים בריא: סיבולת לב ריאה, גמישות וכוח. חדר כושר מציע מגוון פעילויות המסייעות גם למהירות, זריזות ואף כאלו העוזרות לדיאטה. בין המתקנים הנפוצים בחדרי כושר נכללים מסילות ריצה (הליכונים), אופני ספינינג, מוטות הרמה, משקולות ועוד. חדרי כושר רבים יכללו מגוון וכמות מתקנים גדולה יותר וכן היצע רחב יותר של תרגילי כושר – מה שלמעשה הופך את המכון לאיכותי ואטרקטיבי יותר עבור המתאמן.

חלוקת חדר כושר

חדרי הכושר המודרניים, מאופיינים בחלוקה למספר תחומים: תחום אירובי, אן-אירובי ומתיחות, כאשר כל תחום מקבל שטח משלו, מכשירים ותרגילי כושר ספציפיים. בדרך כלל תהיה הפרדה ברורה בין השטחים, על מנת שלא ליצור בילבול בקרב המתאמנים ולמנוע פציעות. החלק המוגדר לאימון אירובי יכלול הליכונים ואופניים, ביחד עם מספר תרגילים אחרים העובדים על סיבולת לב ריאה, הפחתת אחוזי שומן והרזיה. רבים הם מכוני הכושר של ימינו המציעים שיעורי התעמלות ואף קורסים מסודרים בכל הנוגע לפעילות אירובית. כך בעצם הופכת הפעילות הגופנית למפגש חברתי מהנה.

בשטח הפעילות האן-אירובית תוכלו למצוא את מרימי המשקולות ומפתחי השרירים. טריטוריה זאת נועדה למתאמנים המייחלים לפיתוח מסת הגוף והגדלת אחוז השריר. זאת כמובן במקביל לשמירה על תזונה בריאה ואורח חיים תקין. בחלק זו מוצעים עשרות תרגילי כושר כגון סקוואטס, מתח, מקבילים, דחיקת מוט ועוד. תחום המתיחות, בדרך כלל, הינו חלל ריק ממכשירים, ולפעמים רווי מזרונים, אשר כשמו כן הוא, נועד למתיחות, לפני ואחרי אימון. בשנים האחרונות התווספו לשטח זה אביזרים רבים, כגון כדורי כח, מכשירים המסייעים לאימון בטן ועוד.

חלומו של כל מתאמן

כל אחד מאיתנו הופך לחבר חדר כושר מהסיבות האישיות שלו. בין אם כדי לחטב את הגוף לקראת הקיץ הקרב, להרזות, לנוח אחרי עבודה או לימודים או אפילו לעזור בשמירה על דיאטה נכונה. כך או כך, חדר כושר מהווה מסגרת יציבה עבור כל אותם אנשים המבקשים לעסוק בתרגילי כושר באופן תדיר ומסודר. מחיר מנוי לחדר כושר נע בין 100 – 200 שקלים כל חודש עבור חדר כושר ממוצע, ויכול להגיע למחיר של 300 ש”ח ומעלה עבור חדר כושר גדול ואיכותי יותר. בחירת חדר הכושר המתאים תיעשה בהתאם לצורך האישי מבחינת גודלו, תכולתו ומיקומו.

חדר כושר בישראל של ימינו

בישראל, התאמנות בחדר כושר באמצעות מכשירי כושר נחשבת נפוצה מאוד. בשנות התשעים אף הוסדר פיקוח חדר כושר, אשר קבע מספר כללים לגבי ההתעמלות במכון. ביניהם נוכל למצוא הגבלות על קטינים, הנדרשים להביא אישור של אחד ההורים על מנת להירשם לחדר הכושר, החתמת אישור רפואי המוכיח כי המתאמן רשאי להתאמן ואין בכך כל סיכון רפואי, ואף מדריכים מקצועיים ומוסמכים אשר יפקחו על האימון השוטף של המתאמנים. היום ישנם חדרי כושר בקאנטריים עירוניים, מוסדות לימוד אקדמאיים, גנים ציבוריים, קניונים ובתי ספר, וכמעט בכולם נוכל לפגוש בעל מקצוע, מאמן או דיאטנית אשר ייעצו לגבי נושאים כגון תרגילי כושר, דיאטה, תזונה ופעילות ספורטיבית נכונה.

?