סדנה להרזיה

סדנת הרזיה מספקת ייעוץ, הכוונה ותמיכהצרת רבים, כידוע, היא חצי נחמה – אבל גם מקור להעצמה. סדנת הרזיה, בהתאם, היא מקום מצוין למחפשים ירידה במשקל: בסדנה שכזו, בהנחייתה של דיאטנית קלינית, ילמדו המשתתפים מהי תזונה נכונה, יקבלו כלים מגוונים לשמירה על הדיאטה ולהתמדה בה, ילמדו כיצד לשלב פעילות גופנית באורח חייהם – ובנוסף לכל אלה ירוויחו קבוצת תמיכה שתסייע להם לאורך הדרך רצופת המהמורות מטבעה, שכן הרזיה בריאה היא תהליך ארוך טווח הדורש כוחות רבים.

למי מיועדת סדנת הרזיה?

סדנת הרזיה מיועדת לכל מי שרוצה ליהנות מהרזיה נכונה – גברים, נשים, צעירים, מבוגרים ובאופן כללי כל מי שקץ בקילוגרמים העודפים ובבעיות הבריאות הנובעות מהם (שלא לדבר על הדימוי העצמי הירוד בשל אותם קילוגרמים עודפים).

ישנן גם סדנאות הרזיה בהנחיית דיאטנית קלינית המיועדות לפלח אוכלוסייה ספציפי: למשל, סדנת הרזיה לגברים שכבר ניסו כל דיאטה אפשרית – אך לשווא, ומסיבותיהם הם מעדיפים לעבור את תהליך הירידה במשקל והמעבר לאורח חיים בריא בחברת בני מינם בלבד, ללא נשים. או סדנת הרזיה לילדים/ בני נוער – שכמובן דורשת התמקדות בצרכים הייחודיים של החבר’ה הצעירים, הן הגופניים והן הנפשיים, ובעיקר התאמת דיאטה לילדים או בני נוער שגופם עדיין מתפתח כל העת. בסדנה כזו, בדרך כלל, משתתפים ההורים לצד ילדיהם (כדי לעודד אותם ובמקביל ללמוד כיצד לסייע להם בשינוי הקשה אך המבורך) ורצוי מאוד לעבור אותה בהנחיית דיאטנית קלינית.

מטרתה של סדנת הרזיה היא, באופן טבעי, בראש ובראשונה הרזיה – אבל גם מי שרוצה “רק” לשמור על משקל (שהרי הרבה יותר קל לא להשמין מאשר לרזות) מוזמן להשתתף בסדנה שכזו.

יתרונות

בסדנת הרזיה מקבלים מוטיבציה מ"הביחד"סדנת הרזיה מעניקה למשתתפים בה מבחר כלים להצלחה בדיאטה: זיהוי מצבים בהם אנחנו נופלים לאכילת יתר, איתור מצוקות רגשיות שמובילות לאותו בור, שינוי תפריט על סמך המלצות של דיאטנית קלינית, יצירת הרגלי אכילה נכונים יותר – וכמובן מעקב צמוד ושקילות קבועות, וכן תמיכה מחברי הקבוצה (שלרוב היא קטנה ואינטימית).

סדנת הרזיה מלמדת להימנע לא רק מפיתויים דוגמת עוגות שוקולד וקצפת אלא גם מפיתויים ערמומיים יותר כמו דיאטת אטקינס או דיאטת כרוב, למשל, או כל דיאטה מהירה אחרת, שמבטיחות ירידה מהירה במשקל – אבל התזונה במסגרתן אינה מכילה את כל החומרים החיוניים ואבות המזון הדרושים לגוף, כך שרב הנזק על התועלת.

חסרונות

סדנת הרזיה לא מתאימה לכל אחד – ובפרט לא לאנשים מופנמים במיוחד שעלולים לחוש מבוכה עזה מהצורך בהיחשפות (מכל הסוגים) בפני זרים. סדנת הרזיה גם פחות אפקטיבית עבור מי שיודע היטב מהו אוכל בריא ומה לא, אבל זקוק למעקב יותר אישי וצמוד כדי לעמוד בעקרונותיה של תזונה נכונה.

ישנם גם מקרים ייחודיים, של בני אדם שאוכלים נכון, מקפידים לבצע פעילות גופנית – ובכל זאת לא מצליחים לרדת במשקל, ככל הנראה כתוצאה מבעיה עמוקה יותר. במקרים כאלה סדנת הרזיה, שמעניקה ידע כללי מטבעה, לא תעזור להם, ועבורם מומלץ להסתייע בדיאטנית קלינית שתבצע בדיקות מעמיקות יותר ותציע פתרונות מורכבים יותר.

סדנת הרזיה קבוצתית לעומת אימון אישי

דרך אחרת לרדת במשקל תוך כדי שינוי כללי של אורח החיים הוא באמצעות אימון אישי להרזיה.

לסדנת הרזיה קבוצתית, בפרט אם היא בהנחיית דיאטנית קלינית בעלת ניסיון בתחום, יש שני יתרונות עיקריים: האחד, המחיר (שלרוב יהיה זול משמעותית מזה של אימון אישי להרזיה, והשני – האפשרות ליהנות מתמיכתה של קבוצה שלמה (בפרגון כשמגיע פרגון, במבטי תוכחה כשמזייפים אך יחד איתם גם עידוד להמשך הדרך, בעצות נבונות ובכלל דיאטה היא תהליך שכשעוברים אותו בצוותא סיכויי ההצלחה גבוהים יותר).

לעומת זאת, אימון אישי להרזיה מאפשר הענקת מלוא תשומת הלב לאדם אחד, וליצור כלים ותפריט דיאטה במיוחד עבורו.

?