תוספי תזונה לספורטאים

תוספי תזונה חיוניים לספורטאיםתוספי תזונה לספורטאים הפכו בשנים האחרונות למוצרים נפוצים מאוד בקרב אלו המבקשים להשיג תוצאות מרשימות מאימוניהם. ספורטאים, המתאמנים למעלה מפעמיים בשבוע, בין אם מדובר בפעילות אינטנסיבית ובין אם מדובר בפעילות שיגרתית במכון הכושר, מבקשים לצרוך תוספי תזונה, בשלל תצורתם, על מנת להגיע להישגים טובים יותר בזמן האימון ולעזור לגוף בבניית השריר. בניגוד לדעה השלילית הרווחת, מחקרים רבים מראים כי צריכת תוספי תזונה לספורטאים איננה מזיקה בדרך כלל ואכן עשויה לתרום רבות ולקצר תהליכים. חשוב לציין, תוספי תזונה לספורטאים, כשמם כן הם – אלו הם תוספים. אין זה אומר שמי שצורך תוסף תזונה כזה או אחר יכול להרשות לעצמו לוותר על הארוחות הסדירות מדי יום. “אנשים מודעים לעובדה שהתזונה מהווה 70% מההצלחה באימון”, טוען רופא המתמחה בתזונה נכונה, “אך עם זאת, יש להקפיד לגוון בסוג המזון, וכן לצרוך את כל אבות המזון ולאו דווקא את תוספי התזונה בלבד. על אחת כמה וכמה כאשר עוסקים בפעילות גופנית המצריכה אורח חיים בריא.”

מדוע לצרוך תוספי תזונה לספורטאים?

תוספי תזונה לספורטאים ידועים ביתרונותיהם הרבים. הם מספקים חומרי גלם לבניית הגוף, אשר זוהי מטרתנו העיקרית בעצם בעת אימון, הם תומכים ומסייעים לפעילות עצמה וכן להתאוששות לאחר מכן, והם עוזרים לנו לשמור על הכושר והסיבולת הקיימים. לעיתים הם אף עוזרים להרזיה, באם הם משולבים היטב בתוכנית דיאטה מסוימת. כמו כן, תוספי תזונה לספורטאים ידועים כמשלימי חוסרים מצוינים. לא תמיד אנחנו מצליחים להכניס לגופנו את כל מה שהוא זקוק לו. ישנם המון ויטמנים ומינרליים אשר גופנו פשוט אינו מקבל בארוחות היומיומיות. לכן, אנשים רבים משתמשים בתוספי תזונה על מנת לספק לגוף את כל צרכיו.

ההבדלים בין הסוגים השונים של התוספים

באשר לסוג תוספי התזונה, גם כאן מדובר בעולם ומלואו. בדרך כלל, ניתן לחלק תוספי תזונה לספורטאים לשלוש קטגוריות. הסוג הראשון הוא בנייה ותחזוקה של הגוף – תוספים המכילים בעיקר חלבון בריכוז גבוה, חטיפי אנרגיה ועוגיות חלבון. הסוג השני הוא תוספים שמטרתם היא הגנה ושמירה על מערכת החיסון – לרוב מדובר בויטמנים, שמנים (כמו שמן זית או שמן דגים) או מינרלים למיניהם. הסוג האחרון מטרתו היא שיפור הביצועים הספורטיביים. בדרך כלל ייכללו בסוג זה תוספים כמו קריאטין, שורפי שמן, קפאין ומשקאות אנרגיה כאלו ואחרים.

שאל את המומחה

למרות השם הרע שיצא לכמה וכמה מתוספי התזונה שנמנו כאן, כמעט כולם הם מוצרים טבעיים ללא כל התערבות כימיקלית ואין הם עלולים לגרום נזק של ממש. עם זאת, תוספי תזונה לספורטאים לעיתים קרובות מיוצרים על ידי מפעלים גדולים והומי אדם, אשר ידועים בחוסר הפיקוח על אופן הכנת המוצר. לכן, ואף מובן מאליו שלפני שמחליטים לעסוק בספורט מספר פעמים בשבוע, ולפני שמחליטים לצרוך תוספי תזונה לספורטאים כחלק מתוכנית דיאטה, יש להיוועץ עם רופא, דיאטנית, או מאמן כושר מומחה, ולא לעשות זאת באופן עצמאי.

רכישת תוספי תזונה לספורטאים ושימוש בהם

בנוסף לתוספים יש להקפיד על תזונה מאוזנתתוספי תזונה לספורטאים הפכו בשנים האחרונות למוצר מדף נגיש לחלוטין. ניתן לרכוש אותם כמעט בכל חנות ספורט בכל עיר בארץ, על אחת כמה וכמה בחנויות ובמכונים העוסקים בפיתוח גוף ובסיוע לדיאטה. כמו כן, ניתן לרכוש תוספי תזונה לספורטאים באמצעות אתרי האינטרנט השונים ועל ידי הזמנות מחו”ל. אין ספק, תוספי תזונה לספורטאים מהווים חלק ניכר בהתקדמות וביעילות הפעילות הספורטיבית בחיינו וכן גם בהישגינו בתחום. יש לוודא את איכותם של המוצרים ולשלבם בחיי היום יום באופן שלא מזיק ומבטיח אורח חיים בריא.

?