ניתוח שאיבת שומן- ההיערכות, מהלך הניתוח ושמירה על תוצאות

מאז ומעולם הייתה התעסקות רבה וסגידה ליופי ואסתטיקה. עם זאת, לא בכל התקופות הייתה סגידה לגוף רזה וחטוב. אפילו להיפך- לפני כמה מאות שנים, במיוחד לגבי נשים הייתה סגידה לגוף מלא ועגלגל. היום, גם אם דוגמניות כבר לא נדרשות להיות שדופות, ישנה לא מעט סגידה לגוף רזה וחטוב. ישנן שיטות שונות להביא את הגוף למצב בו כמות השומנים תהיה פחותה. אחת השיטות היא שאיבת שומן בשיטות שונות שהשיטה הרווחת היא ניתוח. מהו בדיוק ניתוח שאיבת שומן? למי הוא מתאים ולמי לא? באילו מצבים? אילו תוצאות צפויות כתוצאה מהניתוח וחשוב לא פחות- כיצד לשמור על התוצאות? כל זאת במאמר שלפניכם.

למי מיועד ניתוח שאיבת שומן?

ניתוח שאיבת שומן מתאים כאשר ישנה הצטברות של שומן בעיקר במקום אחד מרכזי כמו הבטן או הירכיים. במהלך הניתוח נעשה עיצוב של הגוף בעזרת הוצאת שומן מהאזורים הנקבעים לפני כן עם המטופל. ניתוח זה אינו מיועד לאנשים בעלי משקל עודף רב היות וכמות הניתוח הניתנת לשאיבה בניתוח אחד היא מוגבלת (עד 5-6 ליטר). אנשים בעלי משקל עודף רב יהיו זקוקים למספר ניתוחים בכדי לראות תוצאות. לכן, הניתוח מיועד לבעלי משקל של 70-80 ק”ג אשר מעוניינים לעצב ולחטב את גופם. הניתוח אינו בא להחליף דיאטה, פעילות גופנית ואורח חיים בריא. הניתוח משלים אורח חיים בריא באמצעות שאיבת שומן במקומות העקשניים והבעייתיים יותר. בנוסף, כחלק מההכנה לניתוח יש לרדת מעט במשקל בכדי להקל על הוצאת השומן מהמקומות הנכונים.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יערוך הרופא המנתח תשאול מול המטופל על מנת לבדוק רגישויות או לוודא שלא קיימים סיכונים מיוחדים בביצוע הניתוח וכן יתבצעו בדיקות דם. מצד המטופל עליו לזכור כי מדובר בניתוח לכל דבר. לכן, עליו לבחור מנתח שהוא מומחה בכירורגיה פלסטית ולא תחום אחר ברפואה כמו כירורגיה כללית או תחום התמחות אחר. כבר היו דברים מעולם שניתוחים אותם ביצע רופא שאינו מומחה בכירורגיה פלסטית נגמרו עם נזקים. בנוסף, יש להקפיד על מספר חודשים של תזונה בריאה ונכונה וירידה מסויימת במשקל. במהלך מפגש מקדים ינתנו למטופל כל ההוראות והדגשים.

מהלך הניתוח

הניתוח יכול להיערך בהרדמה כללית או מקומית. סוג ההרדמה נקבע על ידי המנתח לפי גודל האזור ממנו מתבצעת שאיבה. לפני השאיבה מסמן המנתח בטוש לא מחיק על גבי הגוף את קווי המתאר של האזור לאחר הניתוח. השאיבה מתבצעת בעזרת מכשיר המורכב מצינוריות שאיבה דקות אשר נעשו דקות עוד יותר בשנים האחרונות, מה שמאפשר עבודה מדוייקת ויעילה. מתבצעות מספר שאיבות במהלך הניתוח כשבכל אחת נשאבת כמות קטנה של שומן. הזרקת תמיסה לפני הניתוח המכילה חומרים מעכבי דימום וחומרי הרדמה מקומית מפחיתה מאוד את הכאבים שלאחר הניתוח ומונעת דימום משמעותי.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח יש ללכת עם מחוך במשך שלושה שבועות על מנת לאפשר לעור לחזור למצבו הקודם ולהתהדק חזרה. כאמור, מוזרקת לפני הניתוח תמיסה הגורמת לכך שכמעט ואין כאבים אחריו. לאחר מספר ימי מנוחה ניתן לחזור לפעילות רגילה. לפעילות גופנית ופעילות מאומצת ניתן לחזור לאחר כשבועיים. אם אינכם רואים תוצאות כבר לאחר שהתעוררתם מן ההרדמה זה בסדר. הנפיחות באזור יורדת בהדרגה כך שתוצאות ראשוניות ניתן לראות לאחר שלושה שבועות עם הסרת המחוך. תוצאות סופיות ניתן לראות לאחר כחצי שנה.

האם ישנם סיבוכים וסיכונים?

כמעט שלא. ככל שהשאיבה קטנה יותר (שאיבה קטנה היא בסדר גודל של כשני ליטר) כך יורדת ההסתברות לסיכונים. בשאיבות בסדר גודל בינוני ישנו סיכון נמוך לזיהום, שטפי דם או נפיחות רבה יותר. בשאיבות קטנות (שהן השאיבות שנעשות בדרך כלל) הסיכון הכמעט יחיד הוא התכווצות של העור באופן שאינו לגמרי חלק.

איך לשמור על תוצאות הניתוח?

השמנה משמעותית אמנם לא תבטל את תוצאות הניתוח אך תגרום להשמנה בולטת באזורים שלא נותחו. לכן, על מנת לשמור על תוצאות ומראה גוף חטוב יש להקפיד על תזונה בריאה ועל פעילות גופנית. הניתוח בא לתת נקודת פתיחה טובה אך בהחלט יש לשמור מכאן ואילך על התוצאות.

המאמר נכתב באדיבותו של דוקטור רונן גלזינגר

?