דיאטה עתירת אנרגיה

כולנו זקוקים לאנרגיה כדי לחיות ולהיות פעילים, ומי שעוסק בפעילות גופנית – הן כתחביב והן באופן מקצועי יותר – זקוק אף לכמות גדולה של אנרגיה. המקור העיקרי של אנרגיה זו היא התזונה שלנו, כך שחשוב מאוד להקפיד על תפריט שמכיל מאכלים המעניקים  לגוף את האנרגיה החיונית וכן מסייעים לו לשמור עליה.

ירדנה עובדיה – כמי שעוסקת בספורט כל חייה ומתמחה בחיבור שבין תזונה מדויקת לפעילות גופנית כדרך האולטימטיבית לחיים בריאים ומאושרים – מאפשרת לכל מי שעוסק בפעילות פיזית לאכול נכון יותר ולהצליח הן לרדת במשקל ואחר כך לשמור עליו והן ליהנות מפעילות ספורטיבית מתגמלת בזכות רמות אנרגיה גבוהות מספיק בגוף.

פחמימות “טובות” ו”רעות”

המקור העיקרי לאנרגיה הוא פחמימות (וזו הסיבה, אגב, שדיאטה מהירה שמוצאות ממנו כל הפחמימות או רובן אינה מומלצת על ידי ירדנה עובדיה, ולמעשה אין אף רופא שממליץ עליה – בשל החשש הממשי שתפקודו התקין של הגוף ייפגע והאדם יחוש עייף ואף תשוש).

אבל לפני שממהרים להסתער על מאכלים עתירי פחמימות על סמך המחשבה ש”ירדנה אמרה שזה בסדר”, חשוב להדגיש שישנם שני סוגי פחמימות: פחמימות מורכבות ופחמימות פשוטות, והמהדרין אף מציבים כל מאכל על סקאלה מורכבת יותר, בהתאם לערך הגליקמי שלו.

פחמימות פשוטות הן אלה הנמצאות בסוכר (הן לבן והן חום), דבש, ממתקים וכו’. פחמימות אלה נספגות בגוף במהירות ומעלות מיידית את רמת הסוכר בדם, ועל כן הגוף מפריש אינסולין שגורם לתחושת רעב (וזו הסיבה שאכילת ממתקים גורמת בעיקר לרצון לאכול עוד ממתקים).

פחמימות מורכבות הן אלה הנמצאות בפסטה, אורז, לחם, תפוחי אדמה וכו’. פחמימות אלה מתפרקות בקצב איטי יותר ועל כן יוצרות תחושת שובע טובה יותר. בנוסף, ישנן פחמימות מורכבות המכילות גם סיבים תזונתיים – סוג זה של פחמימות נמצא באורז מלא, פסטה מחיטה מלאה, כוסמת, שיבולת שועל, קטניות שונות ועוד, והוא גם תורם לגוף ויטמינים ומינרלים וגם מייצר תחושת שובע לזמן ארוך במיוחד.

מדד חשוב אחר הוא כאמור האינדקס הגליקמי של כל מאכל: זוהי סקאלה שפותחה בשנות השמונים של המאה העשרים על ידי ד”ר דיוויד ג’נקינס, במטרה להקנות לנו אינפורמציה יקרת ערך באשר לקצב שחרור האנרגיה לגוף. מזון שהאינדקס הגליקמי שלו גבוה מתפרק במהירות, ואילו מזון שהאינדקס הגליקמי שלו נמוך מתפרק לאט ועל כן תורם לגוף אנרגיה חיונית לאורך זמן רב יותר והוא זה המומלץ למי שעוסק בפעילות גופנית ובעצם לכולנו. דוגמאות למזונות שכאלה הם אגוזים שונים, שעועית, גרגרי חומוס מבושלים, חלק מהפירות ובהם תפוח, בננה, תפוז, אגס ודובדבן, ירקות מסוימים ובהם מלפפון, פלפל ירוק, אפונה, כרוב וכרובית, כוסמת ומאכלים המבוססים על קמח מחיטה מלאה. דיאטה מהירה שאינה מכילה מאכלים אלה היא מסוכנת מאוד לגוף!

איך לשמור על האנרגיות?

לצד החשיבות של אכילת מאכלים עתירי אנרגיה, ובפרט כאמור אלה המתפרקים בגוף בקצב איטי ומבטיחים אנרגיה זמינה לאורך כל שעות הפעילות, חשוב גם לשמור על רמות האנרגיה (דבר שדיאטה מהירה לא נותנת עליו כלל את הדעת).

בהתאם, כוללת הדיאטה של ירדנה עובדיה, למשל, גם יוגורטים (שיש בהם חיידקים טובים המסייעים לפעילות המעיים ומיצוי האנרגיה המצויה בכל מאכל). מאכלים אותם חשוב מאוד להוציא מהתפריט הם כאלה בעלי שומנים רוויים – שסותמים את כלי הדם ומקשים על העברת האנרגיה לכל איברי הגוף ומערכותיו.

כללים נוספים עליהם יש להקפיד (ובפרט עבור מי שעוסק בפעילות גופנית) הם שתייה מרובה של מים ומספר ארוחות קטנות עד בינוניות ביום ולא ארוחה אחת גדולה יתר על המידה (שמכבידה על הגוף ועיכולה גוזל אנרגיות חיוניות).

?