הסרת עור עודף לאחר דיאטה

דיאטה מוצלחת, כלומר כזו שמסירה מהגוף את הקילוגרמים המיותרים (שלפעמים הם רבים ואפילו רבים מאוד), היא משימה לא פשוטה. דיאטות מוצלחות באמת, כלומר כאלה שלא רק מובילות לירידה משמעותית במשקל אלא מצליחות גם לשמור על המשקל החדש והתקין לאורך זמן ולהפוך את השומן המתסכל לנחלת העבר, הן כבר משימה מורכבת עוד יותר, לפרקים אפילו כזו הנחווית כבלתי אפשרית (אם כי כמובן שהדבר אפשרי!). אבל לפעמים הצלחה במשימה הזו אינה סוף הדרך – לפעמים, לאחר שהשומן כבר אינו חלק מהגוף, נוצרת בעיה חדשה: עור עודף.

תופעת העור העודף מתרחשת בעיקר כשהירידה במשקל הייתה מהירה מאוד – אך לא רק. בדרך כלל היא מאפיינת אנשים מבוגרים יותר אך גם צעירים שעורם אלסטי יחסית ועל כן מתאים עצמו למשקל החדש ולהיעלמותו של השומן עלולים לסבול ממנה. גם פעילות גופנית קבועה לא מבטיחה את מניעת המצב הבעייתי של הרקמות העודפות והעור שמסרב להתכווץ, וברוב המקרים הפתרון היחיד הוא ניתוחים פלסטיים, שהפכו זה מכבר לחלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים.

המצוקה שיוצר עור עודף

עור עודף יוצר בראש ובראשונה מצוקה רגשית קשה: מדובר בפגיעה קשה באסתטיקה של האדם, עד כדי הימנעות מיצירת אינטראקציות חברתיות מחמת המבוכה, ויתור על מצבים אינטימיים עקב הבושה ובאופן כללי סבל רב כתוצאה מדימוי עצמי נמוך – דווקא לאחר מאמץ רב שהושקע בדיאטה והצלחה לכאורה (או שלא לכאורה, שהרי התזונה הנכונה אכן השיגה את מטרתה).

בנוסף, ישנן שלל בעיות בריאותיות כתוצאה מעור עודף. קפלי העור גורמים להזעה מוגברת (שעלולה לבוא לידי ביטוי גם בריח גוף בלתי נעים), החיכוך המתמיד של העור עלול להוביל לפטרת ולפצעים שונים וכן ייתכן קושי לבצע מטלות יומיומיות שונות.

מאיפה מסירים עור עודף?

האזור המועד ביותר לפורענות מבחינת הצטברות עור עודף לאחר דיאטה הוא שיפולי הבטן. גם בירכיים ייתכנו עודפי עור אותם ניתן יהיה להסיר רק באמצעות הליך כירורגי מתאים, ואזורים אחרים המטופלים באמצעות ניתוחים פלסטיים הם הזרועות, המותניים, השדיים (גם בקרב גברים שירדו משמעותית במשקל), הצוואר, הגב התחתון והעכוז.

חשוב להדגיש כי לא בכל מקרה ניתן לבצע הסרת עור עודף בדרך של ניתוח – ראשית, מומלץ לבצע הליך כירורגי לא פשוט זה רק לאחר חצי שנה לפחות של שמירה על משקל יציב, שכן למרבה הצער לא מעט אנשים שהורידו קילוגרמים רבים ממשקלם גם מחזירים אותם, ואין טעם לעבור ניתוח על כל המשתמע מכך רק כדי להשמין שוב לאחר זמן קצר.

בנוסף, נבחנת היטב בריאותו הכללית של מי שסובל מעור עודף ומעוניין לעבור ניתוח, שכן מי שלמשל סובל מסוכרת שאינה מאוזנת או מיתר לחץ דם אינו מתאים לניתוח הסרת עור עודף. מרכיב אחר אותו יש לבחון היטב היא התזונה של האדם, ובפרט חשוב לוודא כי הוא אינו סובל ממחסור בחלבונים, ברזל או חומרים חיוניים אחרים.

האם ניתן להסיר עור עודף בניתוח אחד או שיש צורך במספר ניתוחים?

בחלק מהמקרים די בניתוח אחד כדי להעניק לאדם מראה חדש ומשופר במידה משמעותית. במקרים אחרים, כשהעור העודף לאחר דיאטה מפוזר על פני מספר מוקדים בגוף, יש צורך במספר ניתוחים פלסטיים.

בכל מקרה חשוב להדגיש כי זהו תהליך מורכב – בין אם מדובר בניתוח אחד הנמשך מספר שעות ומתבצע בהרדמה מלאה ומשאיר לעתים צלקות, ובין אם מדובר בסדרת ניתוחים פלסטיים. יחד עם זאת ההתקדמות הגדולה של הרפואה האסתטית מאפשרת להגיע להישגים מרשימים בהחלט בתחום.

?