ירדנה עובדיה מסבירה למה חשוב להכניס דגנים מלאים לתפריט

לכאורה הדרך לרדת במשקל וליהנות מבריאות תקינה פשוטה: לא לאכול יותר מדי ובפרט לא מאכלים הידועים כמזיקים ולהקפיד על שילוב פעילות גופנית בחיי היומיום וכתחביב. אבל הידע העצום שיש למין האנושי אודות סוגי המזונות השונים והשפעתם של כל אחד ואחד מהם על הגוף והנפש שלנו, ובפרט על בריאותנו, מחייבים התעמקות רבה יותר ויותר על מנת להרכיב תפריט אופטימלי לצרכינו.

כשאחת הדרכים המומלצות היא היעזרות באנשי מקצוע מנוסים דוגמת ירדנה עובדיה. אחת ההמלצות של ירדנה, דיאטנית מצליחה שכבר סייעה לאלפי בני אדם לרדת במשקל בצורה בריאה ולשמור על תוצאות הדיאטה לאורך זמן, היא שילוב דגנים מלאים בתפריט.

מהם דגנים מלאים?

קבוצת הדגנים הפכה לבסיס של התזונה האנושית לאחר המהפכה החקלאית ולאחר שבני האדם הצליחו לביית צמחים שונים. המעבר לחקלאות מתועשת הגדיל במידה ניכרת את זמינותם של סוגי הדגנים השונים והפך אותם למרכיב עוד יותר מהותי בתפריט שלנו.

בין סוגי הדגנים השונים ניתן לציין את החיטה, האורז והתירס שהביקוש להם כמעט והוכפל במהלך 30 השנה האחרונות (אגב, סטארט אפ חקלאי ישראלי הפועל במושב שרונה שבגליל מנסה למצוא דרך להגדיל את היבולים פר שטח נתון, וניסויים ראשוניים מספקים תוצאות מעודדות מאוד), וכן את השיפון, השעורה, הדוחן ושיבולת השועל.

דגנים מלאים הם דגנים הכוללים את הקליפה, שהיא החלק העשיר במרכיבים תזונתיים חיוניים לגוף, ובהם נוגדי חמצון, מינרלים שונים (סלניום, מגנזיום ואחרים), ויטמינים מקבוצת B וכן ויטמין E, סיבים תזונתיים וחלבונים.

למרות העושר הנ”ל, יצרני מזון רבים מסירים את הסובין וכן חלק ניכר מהנבט ובכך “מזקקים” את הדגן המלא. הסיבה לכך היא שהסובין והנבט רגישים לחמצן ועל כן תוחלת החיים שלהם קצרה יותר, ובהתאם זמן חיי המדף של מאכלים המבוססים על דגנים מלאים מוגבל, והיצרנים מעדיפים את הגרסה ה”מזוקקת” גם אם היא פחות בריאה.

אבל חשיבותה של תזונה נכונה, כלומר כזו העשירה במינרלים, ויטמינים, נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים, מחייבת אותנו לוותר על נוחות מסוימת ולמלא את התפריט בדגנים מלאים. חשוב לדעת כי גם למרקם הדגנים המלאים יש חשיבות רבה: ככל שהוא גס יותר – כלומר מבוסס על גרעינים שלא נטחנו – כך יתרונותיו באים יותר לידי ביטוי ואילו ההבדלים בין קמח מלא לקמח לבן מצומצמים יחסית.

תרומתם של הדגנים המלאים לבריאות האדם

מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד הנודעת עקב אחרי למעלה מ- 20,000 נבדקים במשך קרוב ל- 20 שנה. תוצאותיו: הסיכון של גברים שאכלו מדי בוקר דייסה העשויה מדגנים מלאים ללקות באירוע לבבי היה נמוך בכ- 30% ביחס לגברים שלא שילבו מספיק דגנים מלאים בתזונה שלהם.

גם בקרב נשים, מציינת ירדנה עובדיה, נרשם שיפור ניכר בכל הקשור למדדים העוקבים אחר תפקוד כלי הדם הודות לאכילת שש מנות שבועיות של דגנים מלאים.

מחקר נוסף שנערך בהרווארד התמקד באלה הסובלים מעודף משקל (בין אם קל ובין אם השמנת יתר של ממש), שניזונו משש עד עשר מנות דגנים ביום. נמצא כי תפריט דיאטה שהתמיר דגנים מזוקקים בדגנים מלאים סייע בהורדת רמת האינסולין ובכך הקטין את הסיכון לסוכרת, אחת המחלות הנפוצות ביותר בימינו.

בנוסף, דגנים מלאים מפחיתים את הסיכון ללקות בסרטן השד, את שכיחות האסטמה בקרב ילדים ואת הסיכון לחוות שבץ מוחי. הדיאטה של ירדנה עובדיה מעודדת מעבר לתזונה המבוססת על דגנים מלאים, ושלל המתכונים להכנת מטעמים מדגנים מלאים מבטיחים לא בריאות הרבה הרבה יותר טובה אלא גם תפריט טעים ומהנה.

?