השמנת ילדים – המימד הפיזי מול המימד רגשי

מיום ליום מתרחבת תופעת השמנת ילדים באופן ניכר, באופן יחסי ולא יחסי לעבר. הסיבות השטחיות, הפופוליסטיות ואלה המתפרסמות ברבים, הן מחד הפיתויים הרבים העומדים בפני הילדים (ממתקים, אכילה לא מבוקרת, מזון מהיר וכד’) ומאידך העובדה כי ילדים רבים מעדיפים לשבת מול המחשב או מול הטלוויזיה ולא לבצע פעילות גופנית.

כמו תמיד, כשמתבוננים בדברים יותר לעומק, מגלים שם סיבות הרבה יותר יסודיות, מהותיות, שקשורות למסרים נסתרים, חברתיים, חינוכיים והוריים, לבעיה של דימוי עצמי נמוך, דימוי גוף מעוות וקושי אמיתי להתמודד עם אתגרים שמזמנים החיים.

החלק הפיזי של השמנת ילדים

מבחינה פיזית, להשמנת ילדים, כמו להשמנת מבוגרים, יש כל מיני סיבות שבחלקן גנטיות ובחלקן האחר מבטאות הפרעות יותר עמוקות. מבנה גוף ונטייה תורשתית להשמנה, אינם דברים שניתן לשלוט בהם, גם אם אנו משוכנעים תדיר שכן, על ידי אמצעי התקשורת, החברה מסביב ואפילו מוסדות החינוך. כולם מביטים למעלה, אל מודל הרזון הנשגב, שואפים להגיע אליו, מטפסים אליו בציפורניים, כאילו שם טמון האושר, הכוח, השליטה, ההצלחה, הכסף. אבל האמת היא שגם מי שמגיע לשם מגלה שהסבל שם גדול הרבה יותר ממה שנראה כלפי חוץ, ומי שלא מגיע לשם, נתון לביקורת בלתי פוסקת מצד החברה, להצקות אינסופיות ולמסע הפחדות כי הוא חשוף למחלות, לסכנות ולמוות.

החלק הרגשי של השמנת הילדים

עבור כל ילד, כמו עבור כל מבוגר, סבל רגשי הוא קשה הרבה יותר מסבל פיזי. ילדים שמנים חשופים להצקות לא רק מחבריהם ללימודים, אלא אפילו הצקות מבית – הוריהם, אחיהם ומשפחתם המורחבת. לכולנו קשה לקבל את החריג, את השונה, את האחר, לא כל שכן כשהוא בשר מבשרנו.  ילדים שמנים רבים מעדיפים להסתגר בבית, לא לצאת לפעילויות שונות, לשבת מול המחשב או מול הטלוויזיה, לאכול שוקולד וליצור מעגל קסמים אינסופי שהשמנה היא החלק הקל שלו. הבעיה האמיתית של המעגל הזה הן הפרעות האכילה שהוא מפתח, שהולכות וגדלות ככל שהוא הולך וגדל, וברוב המקרים ילוו אותו כל חייו.

סדנאות לטיפול בהשמנת ילדים

הטיפול האמיתי בהשמנת ילדים הוא למעשה טיפול בתפיסה של הילד את עצמו, בדימוי האישי, בתפיסת הגוף שלו, ולא פחות מכך, בתפיסת משפחתו אותו, ובמיוחד בתפיסת הוריו. הטיפול בהשמנת הילדים כולל קודם כל חינוך מחדש של ההורים, שנדרשים להתבוננות מעמיקה ורצינית לתוך עצמם, לפשפש ולבדוק מה המסרים שהם מעבירים הלאה לילדיהם. אמנם הם הגיעו כדי לטפל בהשמנה של ילדם, אבל הפרעה הקשורה לדימוי עצמי יכולה להופיע באופנים שונים גם אצל ילדיהם האחרים, אם לא הם עצמם ילמדו לבחון את עצמם ואת התנהלותם.

?